0

0.00

#

Brzdy - autodiely pre všetky značky áut

Vyberte svoje vozidlo

Katalóg s autodielmi pre Brzdy prémiovej kvality

Top Brzdy autodiely od najlepších výrobcov

  • ATE

Brzdy - Informácia o funkcii, oprave a výmene

Brzdový systém auta je jedným z najdôležitejších komponentov pre ovládateľnosť a bezpečnosť vozidla. Brzda spomalí auto tak, že sa nešmýka a veľmi rýchlo stráca rýchlosť v nebezpečných situáciách.

Jednoduché účinky, komplexná technológia

Brzdový systém s modernými komponentmi ako ESP a ABS je komplexná technológia, ktorá má mechanické, hydraulické a elektronické komponenty. Skutočné brzdenie sa deje na brzdových kotúčoch (niekedy dokonca bubnoch). Tie sú umiestnené priamo na kolesách. Niektoré typy, ako napríklad staršie sedany Jaguaru, majú brzdové kotúče na hnacích hriadeľoch. Na rotujúcich brzdových kotúčoch sú brzdové doštičky tlačené dohromady hydraulickým tlakom. Nastáva to podobne ako v brzdovom bubne, kde sú brzdové čeľuste pohyblivými prvkami. Hydraulický tlak je dodávaný cez vedenia, ktoré sú zásobené brzdovou kvapalinou z hlavného brzdového valca. Kvapalina sa používa na dosiahnutie najlepšej priamej brzdovej činnosti. Na rozdiel od vzduchu sa kvapalina nestláča. Tlak je prenášaný priamo z hlavného brzdového valca do brzdových doštičiek a brzdových čeľustí. Hlavný brzdový valec je umiestnený na posilňovači bŕzd, ktorý je spojený s brzdovým pedálom.

Čo sa na brzdách kazí?

Brzdový systém je vysoko preťažený komponent, v ktorom sa každý komponent skôr či neskôr opotrebuje. Sú to však najmä brzdové doštičky a brzdové kotúče, ktoré treba vymieňať v pravidelných intervaloch. Väčšinou je to dosť jednoduché, je to však potrebné realizovať presne podľa špecifikácií výrobcu. Opotrebovaná brzda sa prejaví dlhou brzdnou dráhou alebo hlasným brúsivým zvukom pri brzdení. V súčasnosti má mnoho vozidiel výstražný systém, ktorý registruje opotrebované brzdové doštičky. Ak sú brzdové doštičky nahradené, musia sa pozorne skontrolovať aj brzdové kotúče. Ak sú na nich škrabance, ryhy alebo deformácie, odporúča sa ich vymeniť. Ich hrúbku je potrebné skontrolovať aj keď je povrch perfektné rovný. Minimálna hrúbka brzdových kotúčov sa dá vyčítať z návodu na obsluhu od výrobcu vozidla. Je všeobecným pravidlom, že brzdové kotúče by sa mali vymeniť najneskôr po druhej výmene brzdových doštičiek. To isté platí pre bubnové brzdy. Pri výmene bŕzd musí byť vymenené brzdové potrubie a brzdová kvapalina. Brzdové potrubia majú tendenciu hrdzavieť. Ak sú hrdzavé iba na povrchu, mali by ste ich ihneď vybrúsiť a zapečatiť lakom. Ak sú spozorované hlboko zhrdzavené povrchy alebo dokonca uniká brzdová kvapalina, vedenie musí byť promptne nahradené. Ďalšia jazda autom v tejto situácii je extrémne nebezpečná. Brzdová kvapalina sa tiež opotrebúva. Brzdová kvapalina je špeciálny olej, ktorý má v perfektnom stave veľmi dobrý a konzistentný výkon pod rôznymi teplotami. Brzdová kvapalina je však vysoko hygroskopická, čo znamená, že priťahuje vodu. To sa prejavuje ako zelenkavé zafarbenie. Aby ste si boli istí, je potrebné testovať obsah vody v brzdovej kvapaline pri každej výmene bŕzd. Robí sa to hygrometrom, ktorý sa dá požičať z každého servisu alebo sa dá lacno kúpiť. Ak je obsah vody v brzdovej kvapaline príliš vysoký, pod veľkými záťažami môže brzda náhle prestať fungovať (napríklad pri dlhých svahoch alebo pri núdzovom zastavení). Stáva sa to preto, že voda môže začať v brzdovej kvapaline vrieť, čo spôsobuje plynové bubliny v potrubí. Potom máte v brzdovom systéme namiesto nestlačiteľnej tekutiny stlačiteľný plyn, čo môže viesť k bleskurýchlemu zníženiu brzdového tlaku. Hlavný brzdový valec sa tiež môže opotrebovať. Dá sa to zistiť náhlym predĺžením dráhy pedálu alebo "pumpovým efektom" počas brzdenia. Hlavný brzdový valec sa nahrádza jednoducho, ale následne musí byť brzdový systém ventilovaný.

Je oprava brzdy drahá?

Brzdové kotúče a doštičky sú okrem pneumatík najviac preťažené komponenty v aute. Náhradné diely predávané na stránke autodielyexpert.sk garantujú vždy najvyššiu overenú kvalitu. Technicky sú tieto komponenty veľmi jednoduché, takže ich vyrába veľa výrobcov. Opotrebovaná brzda sa preto dá opraviť rýchlo a lacno. Keďže brzdy sú mimoriadne dôležitými komponentmi, môžete si ich dať zdarma otestovať v mnohých servisoch. Moderný brzdový tester dáva presne informácie o stave brzdového systému.

TOP produkty v kategórii: