0

0.00

#

Motor - autodiely pre všetky značky áut

Vyberte svoje vozidlo

Katalóg s autodielmi pre Motor prémiovej kvality

Top Motor autodiely od najlepších výrobcov

  • REINZ
Výber autodielov podľa top kategórií:
Motorový Olej

Motorový Olej

(1323 Diely)
Vodné Čerpadlo + Sada Ozubeného Remeňa

Vodné Čerpadlo + Sada Ozubeného Remeňa

(5368 Diely)
Skrutka Olejovej Vane

Skrutka Olejovej Vane

(1531 Diely)
Ulożenie Motora

Ulożenie Motora

(26055 Diely)
Tesnenie Veka Hlavy Valcov

Tesnenie Veka Hlavy Valcov

(10468 Diely)
AGR - Ventil

AGR - Ventil

(4231 Diely)
Zobraziť všetky

Motor - Informácia o funkcii, oprave a výmene

Hnací remeň má v motore funkciu zabezpečovania toho, že časovanie medzi piestom a otváraním ventilu je vždy precízne. Pre tento účel sa používa rozvodový remeň, ako spájací prvok medzi hriadeľom a vačkovým hriadeľom v motore/hnacom remeni.

Všeobecné informácie o rozvodovom remeni

Rozvodový remeň zabezpečuje, že hriadeľ a vačkový hriadeľ pracujú vždy synchronizovane spoločným spájaním. Rozvodový remeň je plochý remeň vyrobený zo zmesi gumy a sklolaminátu, ktorý ma v interiéri zuby. Tieto zuby sú pripevnené na remeniciach, ktoré sú namontované na hriadeli a vačkovom hriadeli. V závislosti od vozidla môže byť rozvodový remeň používaný na pohon ostatných komponentov ako napríklad: servočerpadlo, vodná pumpa a/alebo alternátor. Najmä vodná pumpa je v motore postavená tak, že zároveň slúžia na napínanie rozvodového remeňa. Mnoho typov motorov má alternatívne oddelené napínače rozvodového remeňa, takzvané “napínacie kladky remeňa”.

Ako nahradiť rozvodový remeň

Či už vodná pumpa alebo napínacia kladka remeňa – v prípade opravy sú tieto komponenty väčšinou tiež nahradené. Vysoko komplexné vozidlá, ktoré majú boxer alebo V motory s dvomi radmi valcov, však nemusia mať iba jeden rozvodový remeň. Rozvodový remeň sa v tomto prípade vymieňa veľmi dlho a nemotorne. V týchto vozidlách, ako napríklad Alfa Romeo 166, musíte pre výmenu odpojiť celý motor. V normálnych štvor- alebo šesť-valcových radových motoroch je rozvodový remeň umiestnený na strane motorového krytu a dá sa nahradiť pomerne jednoducho bez potreby odpojenia motora. Pri výmene rozvodového remeňa musíte striktne dodržiavať plán opravy. Najdôležitejšou vecou je uistiť sa, že počas inštalácie nového remeňa nezmeníte pozíciou medzi hriadeľom a vačkovým hriadeľom. Z toho dôvodu robíme značky na rozvodovom remeni – hnacom kolese, na kryte hriadeľa a vačkovom hriadeli, ktoré musia neskôr pasovať. Aj keď sa však zdá, že hriadeľ a vačkový hriadeľ sú správne zoradené, jeden z nich môže byť otočený presne o 360 °. Preto musíte pri výmene rozvodového remeňa vždy najskôr odpojiť zapaľovaciu sviečku, aby ste mohli otočiť manuálne motor, ako testovacie opatrenie. Rozvodový remeň je potrebné kontrolovať v pravidelných intervaloch alebo v prípade podozrivého správania. Napríklad v autách z druhej ruky ich môžete skontrolovať vizuálne. Avšak dokonca aj zdanlivo bezchybný rozvodový remeň sa môže znenazdajky pokaziť. Ak teda neviete, kedy bol remeň naposledy menený, odporúča sa jeho výmena ako preventívne opatrenie. V závislosti od typu vozidla sa odporúča vykonať výmenu rozvodového remeňa každý 50 000 – 120 000 kilometrov. Pri starších vozidlách by ste sa mali o intervaloch porozprávať s vlastníkmi rovnakých modelov. Pri modeli Alfa Romeo 166 odporúčajú výrobcovia výmenu každých 80 000 kilometrov, ale vlastníci hovoria, že požadovaný interval je približne 60 000 kilometrov. Za žiadnych okolností by ste nemali šetriť peniaze na rozvodových remeňoch alebo ich prídavných komponentoch. Životný cyklus napínača alebo vodnej pumpy je takmer rovnaký ako pri rozvodovom remeni. Ak by ste nevymenili napínač pri výmene rozvodového remeňa, nový rozvodový remeň sa určite pokazí po pár tisícoch kilometrov a spôsobí fatálne poškodenie motora.

Všetko pre rozvodový remeň

Kompletné sady rozvodových remeňov stoja ďaleko menej ako by ste si mysleli. Jednoduchá sada rozvodového remeňa s napínačom stojí menej ako 15 Eur. Tým je oprava a údržba starších áut obzvlášť lacná. AutodielyExpert má celý sortiment sád rozvodových remeňov. Naši expertní mechanici Vám poradia v prípade problémov počas inštalácie. Náhrada rozvodového remeňa je dosť náročná, ale s trochou skúseností ju zvládnu aj začiatočníci.

TOP produkty v kategórii: