0

0.00

#

Filter - autodiely pre všetky značky áut

Vyberte svoje vozidlo

Katalóg s autodielmi pre Filter prémiovej kvality

Top Filter autodiely od najlepších výrobcov

  • MANN-FILTER

Filter - Informácia o funkcii, oprave a výmene

Auto používa mnoho rôznych substancií. Kvapalné palivo, vzduch, olej a voda cirkulujú cez otvorené a zatvorené okruhy a majú v sebe mnoho nechcených častíc. Inštalujú sa rôzne filtre pre ochranu vodiča a auta pred poškodeniami a pre zvýšenie životnosti auta.

Čistý olej, zdravý motor

Motorový olej premazáva všetky pohyblivé časti motora. Je zložený z niekoľkých hlavných a pomocných prísad, ktoré chránia motor pred obrusovaním interiéru, prehrievaním alebo pred nechceným tepelným rozťahovaním. Zároveň prechádza motorový olej všetkými komponentmi v motore, ktoré vytvárajú a vedú energiu. V tomto procese sú kritickým bodom ventily. Tieto komponenty sa v dôsledku spaľovacieho procesu stanú veľmi horúcimi a môžu mať na sebe stopy zhoreného benzínu. Tým dodávajú do motorového oleja rôzne čiastočky. Aby sa zabránilo ich vstupu do ostatných komponentov ako napríklad stena valca, kde by ich poškodili, musia byť neustále filtrované. Pre tento účel je nainštalovaný olejový filter. Pri každej výmene motorového oleja musí byť vymenený aj olejový filter. Rešpektovanie intervalov výmeny, používane vysoko kvalitného motorového oleja a pravidelná výmena olejového filtra podstatne zvyšujú životnosť motora.

Vzduchový filter, aby motor mohol dýchať

Vzduchový filter je vnútri viditeľnej, čiernej plastovej skrinke, ktorá je umiestnená na motore. Odporúča sa vymieňať vzduchový filter minimálne raz za rok. Vzduchový filter zabraňuje vstupu všetkých častíc z absorbovaného vzduchu do systému vstrekovania paliva. Vzduchový filter sa dá bežne vymeniť bez náradia. Perfektne pracujúci vzduchový filter je obzvlášť dôležitý pre vozidlá s turbodúchadlom. Mimoriadne rýchlo sa pohybujúce čerpacie koleso turbodúchadla je veľmi citlivé na čiastočky nečistôt. Najčastejšou príčinou porúch turbodúchadiel sú chybné, zle vetrané a staré vzduchové filtre. Hoci sú tieto dôležité komponenty pre výkon a čisté spaľovanie jednoduché na výmenu, ich obstaranie je veľmi drahé.

Aby sa auto nedusilo: Benzínový filter

Benzínový filter sa používa na filtráciu čiastočiek nečistôt v palive. Konštrukcia benzínových filtrov je veľmi rôznorodá. Často ide o jednoduché filtre vyrobené z papiera v tkaninovom obale, ktoré sú jednoducho vložené do prerezanej benzínovej hadice. Ich výmena je veľmi jednoduchá, pretože sú ľahko prístupné a sú upevnené iba dvomi skrutkovými svorkami. Okrem univerzálnych papierovo-tkaninových filtrov inštalujú výrobcovia do mnoho modelov aj benzínový filter priamo na nádrži. Tieto benzínové filtre je tiež potrebné vymieňať podľa plánu údržby, ale v tomto prípade sú potrebné skúsenosti a špeciálne nástroje.

Bezpečná a pohodlná jazda: Vzduchové filtre pre interiér

Už približne dvadsať rokov majú nové vozidlá veľmi jemné filtre, ktoré sa osvedčili ako skutočné požehnanie pre alergikov. Otravný peľ, ktorý je pre veľa ľudí veľmi nebezpečný, je dôkladne filtrovaný peľovým filtrom. Peľový filter funguje aj ako čistič zápachu nepríjemných pachov z vonkajšieho okolia. Autá s klimatizáciou majú dodatočný filter, ktorý filtruje vlhkosť a nečistoty z nasávaného a stlačeného vzduchu.

Ako detegovať poruchové filtre

Filtre sú zvyčajne veľmi lacné a nemusíte na nich šetriť. V prípade, že ste si kúpili nové auto, nemôžete napríklad presne vedieť ako predošlý majiteľ dodržiaval plán údržby. Toto môže viesť k upchatým filtračným vložkám a charakteristickým závadám. Upchatý olejový filter je signalizovaný blikaním kontrolky oleja. Kontrolka oznamuje, že tlak v olejovom systéme už nie je dostatočný. Ak sa to stane, musíte ihneď skontrolovať hladinu oleja. Ak je hladina oleja stále dostatočná, musíte ísť čo najskôr do najbližšieho servisu. Ak je však hladina oleja pod minimom, alebo je dokonca tak nízka, že sa nedá zmerať, mali by ste zastaviť vozidlo a pokračovať v jazde iba po doplnení 1-2 litrov oleja. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ste mali vždy so sebou 0,5 – 1 liter oleja. Merať hladinu oleja by ste mali až po tom, ako motor vychladne, preto sa odporúča počkať aspoň 10 minút pred meraním. Následne musíte odmerať olej pomocou mierky. Pri meraní množstva oleja neberte do úvahy olej, ktorý už cirkuluje v motore. Uchaté vzduchové filtre si všimnete náhlym zvýšením spotreby paliva a slabým výkonom motora. Ak sa vzduchový filter nevymieňal roky, môže spotreba paliva vzrásť na dvojnásobok normálnych hodnôt! Motor sa pri tom zväčša nepoškodí, ale veľmi hrubá zmes môže poškodiť katalyzátor. Takže z pokazeného 10 Eurového náhradného dielu môžete mať rýchlo nákladnú škodu viac ako 1000 Eur. Upchatý benzínový filter môže prekážať toku paliva. To sa prejavuje turbulentným chodom motora alebo zníženým výkonom. Ak v aute cítite nepríjemný zápach, príčinou môžu byť upchaté filtre interiérového vzduchu. Zvyškové filtrované čiastkové prvky môžu viesť k nepríjemnému zápachu. To sa stáva často najmä s klimatizáciou. Organické častice v kombinácii s vlhkosťou vytvárajú priaznivé prostredie pre mikroorganizmy, čo môže byť škodlivé.

Výmena filtra – jednoduché riešenie, veľký dopad

Zvyčajne sa filtračná vložka v aute vymieňa jednoducho a rýchlo. Filter sú veľmi lacné výrobky. Preto môžete vždy konať obozretne, ak nepoznáte vek nainštalovaných filtrov. Najmä pri ojazdených vozidlách je štandardná výmena všetkých filtrov užitočným preventívnym opatrením. S malými nákladmi môžete priniesť všetky filtre vo Vašom aute do nového stavu. Po výmene môžete zase dodržiavať predpísané intervaly výmeny. Na stránke .autodielyexpert.sk nájdete všetky potrebné filtračné vložky.

TOP produkty v kategórii: