0

0.00

#

Karosérie - autodiely pre všetky značky áut

Vyberte svoje vozidlo

Katalóg s autodielmi pre Karosérie prémiovej kvality

Top Karosérie autodiely od najlepších výrobcov

  • JOHNS

Karosérie - Informácia o funkcii, oprave a výmene

Karoséria auta zahŕňa všetky kovové a plastové časti, ktoré vytvárajú vonkajší tvar vozidla. Pozostáva z pohyblivých a pevných častí.

Konštrukcia karosérie auta

Karoséria auta pozostáva zo štyroch komponentov. Surová karoséria je veľký blok zo zváraných plechov. Ide o jadro vozidla, na ktorom sú všetky ostatné komponenty auta pripevnené nitmi, spojkami alebo závitmi. Vymeniteľné diely karosérie pripevnené na surovej karosérii patria do druhej skupiny komponentov. Ide o predné nárazníky a blatníky. V prípade poškodenia hrdzou alebo nehodou sa dajú jednoducho odstrániť a nahradiť novými. Nemajú žiadnu podpornú funkciu, slúžia iba na pre aerodynamiku a dizajn vozidla. Treťou skupinou komponentov sú pohyblivé časti. Pohyblivé časti sú dvere, kapota a zadné výklopné dvere, veko nádrže a eventuálne aj strecha alebo zaťahovacia strecha kabrioletu. Pri poškodení sa tieto diely vymieňajú jednoducho. Okrem kapoty a veka nádrže, však majú pohyblivé časti množstvo elektroniky a dovnútra orientovaných častí obloženia. Ak sú tieto diely nahradené novými, zväčša vyžadujú drahú demontáž mnohých prvkov karosérie. Štvrtá skupina karosériových dielov obsahuje všetky prídavné zariadenia ako lišty, značky výrobcu vozidla, paženia na pohyblivých prvkov a podobné. Ich náhrada je tiež dosť jednoduchá a ak sú všetky tieto prídavné zariadenia v perfektnom stave, môžu podstatne vylepšiť auto.

Opotrebenie karosériových dielov

Karoséria vozidla sa v podstatnej miere skladá z oceľového plechu. Jej hlavným nepriateľom je hrdza. Výrobné ochranné opatrenia ako ochrana podvozku, konzervovanie dutých priestorov karosérie alebo pozinkované plechy, odďaľujú hrdzavenie. Časom sa však ukázalo, že aj pozinkované vozidlá môžu pod určitými nepríjemnými podmienkami veľmi rýchlo zhrdzavieť. Aby sa predišlo narastúcej korózii vozidla, mala by sa každá malá škvrna hrdze okamžite odstrániť. Autá majú špecifické zraniteľné oblasti, kde by sa mala hrdza typicky očakávať. Na surovej karosérie sú zadné podbehy kolies často náchylné ku korózii. Častice, ktoré skáču na kolesách počas jazdy, postupne zničia ochranné lakové tesnenie na spodnom okraji podbehu kolesa, na ktorom bude následne vznikať vlhkosť a hrdza. Pri skorej detekcii je možné zabrániť korózii vybrúsením roštu a uvoľnením podbehu kolesa. Ďalším slabým bodom v mnohých autách je podvozok. Bočné obruby bežne hrdzavejú. Príčiny sú sčasti také isté ako pri podbehoch kolies. Nedostatok prevencie pri práci s autom je tiež ďalšou príčinou: Bočné obruby sú dutiny, v ktorých sa môže nahromažďovať voda, čo môže viesť ľahko k narušeniu. Voda má potom čas katalyticky urýchliť vznik hrdze. Ak by ste našli hrdzu na prahoch karosérie, zvyčajne pomáha odrezať hrdzavejúcu časť a nazvárať na jej miesto oceľový plech. Silná hrdza je dôvodom na zamietnutie pri inšpekcii vozidla. Dvere a predné krídla tiež podliehajú hrdze. V tomto prípade sa bežné vymení celý komponent, namiesto pokusu o opravu. Následne je veľmi dôležité namaľovať nahradený komponent vo farbe karosérie, pretože časť karosérie s odlišnou farbou podstatne zníži hodnotu vozidla. Nárazníky sa v súčasnosti vyrábajú najmä z plastu. Na ich výmenu musíte zvyčajne povoliť pár šróbov a namontovať nový diel. V prípade masovo vyrábaných áut je kúpa nových nárazníkov zvyčajne dosť lacná. Pre vysoko kvalitné športové kupé to však môže byť veľmi drahé. Z toho dôvodu máme opravné súpravy pre plastové nárazníky, s ktorými sa dá opraviť alebo čiastočne znížiť tvorenie trhlín. Na stránke autodielyexpert.sk nájdete mnoho nástrojov, ktoré Vám pomôžu udržiavať a vylepšiť karosériu Vášho vozidla. Výber zahŕňa aj laky a čističe, špeciálne šampóny pre auto a špeciálne prostriedky pre hliníkové diely. Dvere, nárazníky a blatníky treba kupovať na trhu náhradných dielov. V našom online katalógu často nájdete vysoko vhodné alternatívy k drahým originálnym náhradným dielom. To znamená, že môžete opraviť poruchy Vášho auta za málo peňazí.

TOP produkty v kategórii: