0

0.00

#

Elektrický Systém - autodiely pre všetky značky áut

Vyberte svoje vozidlo

Katalóg s autodielmi pre Elektrický Systém prémiovej kvality

Top Elektrický Systém autodiely od najlepších výrobcov

  • HELLA

Elektrický Systém - Informácia o funkcii, oprave a výmene

Elektrická sústava vozidla je zodpovedná za prenos všetkých signálov, ktoré sú nevyhnutné pre jeho prevádzku. Elektrické a elektronické komponenty získali v posledných dvadsiatich rokoch obrovskú komplexnosť. Vo výsledku sú v súčasnosti vozidlá bezpečnejšie a pohodlnejšie. Elektrické problémy sú však najbežnejšími prípadmi porúch a opráv vo vozidle.

Komponenty elektrickej sústavy vo vozidle

Elektrická sústava vozidla sa skladá z piatich komponentov:

    1. Vstupné zariadenia sú spínače, ktorými používateľ vozidla ovláda signály. Toto zahŕňa všetky spínače na prístrojovej doske, spínače na nastavenie sedadiel a elektrické okná. Spínače sú ľahko dostupné a nahraditeľné. Často ich stačí iba dôkladne vyčistiť a pokazený spínač znovu funguje. 2. Signálne vedenia sú rozvody vo vozidle. V tomto ohľade má každé vozidlo nainštalovaný zväzok hlavných rozvodov, z ktorých vedie niekoľko sekundárnych vetiev. Komplexita elektroniky vozidla dnes vyžaduje komplexné vedenie, ktoré sa osvedčilo v mnohých modeloch vozidiel ako veľmi citlivé. V súčasnosti potrebujete na určenie chyby v signálnom vedení čítacie zariadenie. 3. Senzorový systém vozidla pozostáva zo vstupných zariadení, ktoré sa spúšťajú samostatne, bez aktívnej účasti operátora. Medzi ne patria ABS senzory, lambda-sonda, rôzne otáčkometre, palivové budíky, teplotné senzory, svetelné senzory a iné. Poškodené senzory môžu viesť k nebezpečným jazdným situáciám. Musia sa kontrolovať presne podľa inšpekčného plánu a v prípade potreby aj preventívne vymeniť. Množstvo senzorov v aute sa neustále zvyšuje. V poslednej dobe sú napríklad senzory tlaku pneumatík v nových vozidlách povinné. Tieto senzory sú umiestnené v kolesách vozidla a v prípade potreby musia byť dodatočne namontované pri výmene kolesa. 4. Ovládanie elektronickej sústavy vo vozidle sa v súčasnosti uskutočňuje v strede jedného alebo viacerých ovládacích zariadení. Konkrétne, systém riadenia motora je neustále monitorovaný centrálnou riadiacou jednotkou. To je nevyhnutné pre efektívne využívanie paliva a predchádzanie poškodenia katalyzátora. Kontrolná jednotka dostane signály zo senzorov a posiela ich prekonvertované na vhodné dáta do zapaľovacieho a vstrekovacieho systému. Zapaľovací systém sa skladá zo zapaľovacích a žeraviacich sviečok (v závislosti od toho, či ide o benzínové alebo dieselové vozidlo), zapaľovacích káblov a napäťového transformátora zapaľovania. Celá elektrina elektrickej sústavy je generovaná v alternátore, ktorý je poháňaný motorom, a ktorý skladuje prúd v batérii vozidla. 5. Výstupné zariadenia elektroniky vozidla sú najmä svetlá na vnútornej a vonkajšej strane vozidla. Tie zahŕňajú predné svetlá, ktoré obsahujú hlavné svetlomety s tlmeným a diaľkovým svetlom, smerové svetlá, hmlové svetlá, svetlomety do zákruty a denné svetlá. V zadnej časti máme brzdové, zadné, zadné hmlové a blikajúce svetlá. Dokonca aj spojenie pre osvetlenie prívesu patrí do elektrického systému. Výstupné zariadenia v interiéri vozidla pozostávajú z množstva svetiel a digitálnych displejov na prístrojovej doske, a tiež aj z interiérového svietenia. Sedadlá, motor elektronického nastavenia sedadiel, vetrák a užitočné funkcie ako chladená príručná skrinka, sa dajú namontovať ako výstupné zariadenia.

Typické poruchy elektroniky

Pokazený displej, zlý výkon motora, nápadné zdvíhanie motora – symptómy elektronického poškodenia môžu byť rôzne. Iba čítačka chýb dáva presné informácie. Kompletná elektronika vozidla pozostáva z citlivých komponentov, ktoré podliehajú väčšiemu alebo menšiemu opotrebeniu. Senzory, ktoré sú nekryté alebo vysoko teplotne zaťažené ako ABS senzory, tachometer alebo lambda-sonda, musia byť nahradené podľa plánu údržby. Naopak, pri použití extrémne trvanlivých LED žiaroviek v signálnych svetlách auta je výmena zriedkakedy nutná. Toto platí pre brzdové svetlo a tiež aj pre osvetlenie prístrojovej dosky. Ak máte stále staršie vozidlo s katódovými brzdovými svetlami, odporúča sa ich urgentne vymeniť za LED svetelný zdroj. Poruchy elektroniky sú tiež spôsobené koróziou. Poškodené vedenia z prechodov z kábla do konektora sú slabými bodmi, v ktorých sa môže vytvoriť vlhkosť a následne viesť ku korózii. Tok elektrického prúdu cez vedenia preto kladie veľké nároky. Tvorba hrdze sa dá spozorovať ako zvýšený odpor vo vedení, ktorý môže zaregistrovať riadiaca jednotka motora. Potom je zobrazený kód chyby, ktorý dáva presné informácie o závade. Stránka autodielyexpert.sk ponúka širokú škálu elektronických komponentov vozidla, s ktorými môžete opraviť väčšinu porúch alebo podstatne zvýšiť úroveň komfortu a bezpečnosti elektrického systému Vášho vozidla.

TOP produkty v kategórii: