0

0.00

#

Riadenie - autodiely pre všetky značky áut

Vyberte svoje vozidlo

Katalóg s autodielmi pre Riadenie prémiovej kvality

Top Riadenie autodiely od najlepších výrobcov

  • MAPCO

Riadenie - Informácia o funkcii, oprave a výmene

Riadiaci mechanizmus a podvozok umožňujú vodičovi manévrovať vozidlo. Hlavnou funkciou riadiaceho mechanizmu a podvozku je udržať vozidlo kontrolovateľné pri akejkoľvek rýchlosti. Neporušený riadiaci mechanizmus a podvozok udržujú auto kontrolovateľné dokonca aj pri vysokých rýchlostiach, kľukatých cestách a pri úhybných manévroch. Kvôli enormným silám, ktoré pôsobia na vozidlo si všimnete poruchu iba pri strate kontroly: jedna alebo dve tony ocele, ktoré sa kolíšu a hádžu naokolo bez akejkoľvek kontroly sú nebezpečné dokonca aj pri nízkych rýchlostiach. Preto je hneď po brzdách životné dôležitý neporušený podvozok a riadiaci mechanizmus.

Komponenty riadiaceho mechanizmu a podvozku

Prvým prvkom v riadiacom systéme je volant. V súčasnosti sú vo väčšine vozidiel rotačné pohyby volantu prenášaného do servočerpadla, ktoré zväčšuje riadiace sily a prenáša ich na os riadenia. Riadiaci mechanizmus je vo väčšine vozidiel umiestnený na prednej náprave. Skladá sa z viacerých komponentov, ktoré dohromady zabezpečujú, že kolesá sa točia súčasne a v požadovaných uhloch natočenia. Samotný riadiaci mechanizmus je zvyčajne veľmi odolný opotrebeniu a vydrží celý životný cyklus vozidla. Servo pumpa je veľmi náchylná k poruchám najmä v starších autách. Servo olej treba pravidelne kontrolovať a v prípade potreby aj vymieňať. Mechanizmus, ktorý udržiava koleso flexibilné a chráni ho pred nárazmi a náhlymi zmenami výšky je tiež veľmi náchylný na opotrebenie. Je zložený z niekoľkých komponentov vyrobených z masívnej ocele, ktoré majú gumené a plastové puzdrá na pohyblivých častiach. Guľové kĺby majú tiež gumový vak, pod ktorým majú guľovú hlavičku, ktorá je naplnená mazivom. Na riadiaci mechanizmus silno vplýva najazdený počet kilometrov, nespevnené cesty alebo ťažké údery pri ceste cez vysoké obrubníky. Opotrebované kĺby si môžete všimnúť podľa zhoršeného jazdného správania alebo rachotivého zvuku. Ak je to tento prípad, postihnuté komponenty treba vymeniť. Je zakázané tieto diely opravovať. Pri výmene tyči riadenia alebo guľových kĺbov musíte naskrutkovať nový diel presne toľkokrát ako bol naskrutkovaný diel, ktorý nahrádzate. V opačnom prípade bude vozidlo ťahať na jednu stranu a pneumatiky sa opotrebujú oveľa rýchlejšie. Nesprávne upevnenú spojovaciu tyč riadenia spoznáte podľa toho, že vozidlo ťahá na jednu stranu. Ak si nie ste istí, či sú Vaše spojovacie tyče riadenia nainštalované správne, môžete si ich dať skontrolovať mechanikovi za 50 – 100 Eur. Podvozok je navrhnutý tak, aby zachovával pohodlnú výšku kolies a aby ich ovládal. Skladá sa zo silnej oceľovej pružiny a tlmiča. V závislosti od toho, ako bol podvozok vyrobený, môžu byť tieto dva komponenty navrhnuté ako jeden diel (vzpera) alebo ako oddelené komponenty. Niektoré vozidlá majú namiesto vymeniteľných vzpier vstavané hydropneumatické zavesenie nápravy.

Ako detegovať a opraviť poruchy riadiaceho mechanizmu a podvozku

Poškodené zavesenie spoznáte podľa zhoršeného jazdného správania a nepríjemného kolísania auta. Auto sa ťažšie ovláda a pneumatiky často skučia. Najneskôr vtedy je nevyhnutná okamžitá oprava. Odporúča sa však v rýchlosti sa pozrieť na pružiny a tlmiče pri každej výmene pneumatík alebo bŕzd. Ak by tlmič presakoval počas stláčania alebo ak zbadáte vážnu koróziu alebo praskliny na pružine, musíte ihneď vymeniť celú jednotku. Pružiny sa musia odskrutkovať vždy v smere nápravy. Stav tlmičov sa dá skontrolovať aj bez zdvíhacej plošiny: Dôrazne stlačte auto na každom rohu. Ak sa vozidlo silno odrazí, tlmič je poškodený. Pružinové vzpery a tlmiče sa dajú celkom ľahko vymeniť, ak používate správne nástroje. Napínač pružín sa dá kúpiť za pár Eur. Experimenty s napínacími popruhmi alebo inými improvizovanými nástrojmi by sa nemali realizovať, pretože náhle uvoľnená pružina je veľmi nebezpečná.

Nájdite všetko potrebné pre riadiaci mechanizmus/podvozok za dostupnú cenu

Na stránke autodielyexpert.sk nájdete každý náhradný diel potrebný pre opravu poškodeného riadiaceho mechanizmu alebo zavesenia. Neustále máme akcie a zľavy. Každý jeden z našich náhradných dielov je v súlade s predpísanou kvalitou výrobcu.

TOP produkty v kategórii: