0

0.00

#

Hadičky a Rúrky - autodiely pre všetky značky áut

Vyberte svoje vozidlo

Katalóg s autodielmi pre Hadičky a Rúrky prémiovej kvality

Top Hadičky a Rúrky autodiely od najlepších výrobcov

  • GATES

Hadičky a Rúrky - Informácia o funkcii, oprave a výmene

Hadice v motore majú úlohu prenášať všetky dôležité tekutiny a zmesi plynov do ich destinácie bez straty akýchkoľvek látok. V žiadnom prípade nie sú všetky hadice rovnaké – každá hadica pasuje na špeciálne rozmery a je vyrobená z materiálu, ktorý pasuje úlohe tejto hadice.

Hadice v motore

Ak laik otvorí kapotu, môže byť mierne ohromený bludiskom hadíc a vedení. Toto bludisko však má prísny poriadok, ktorý dodržujú všetci výrobcovia. Každý, kto pochopí fungovanie systému hadíc v aute, ho môže následne aplikovať na akékoľvek auto. Aby motor správne fungoval, potrebuje vzduch, palivo a zapaľovaciu iskru. Elektrina je prenášaná cez potrubia a káble; nie sú tu použité žiadne hadice. Vzduch a palivo sú však typické látky spojené s hadicami. Palivové potrubie je vyrobené z tenkých gumených hadíc, ktoré sú obalené v tkanine. Potrubia v interiéri sú zvyčajne vyrobené z hliníkových mechov, ktoré sa osvedčili najmä v zime, keďže umožňujú predhrev nasávaného vzduchu. Samotný motor má tiež ventilačné hadice, ktoré slúžia na uvoľnenie prebytočného tlaku vytvoreného v motore. Väčšina hadíc je však v chladiacom systém auta. Hrubé gumené hadice idú z expanznej nádrže alebo z radiátora do motora, vodnej pumpy alebo termostatu a zase naspäť. Ostatné typy hadíc sa dajú nájsť v posilňovači bŕzd a čistiacom systéme čelného skla.

Poruchy v systéme hadíc

Hadice sa kazia vekom a mechanicko-tepelnými vplyvmi. Každá hadica, a najmä vodné hadice, sú vytvorené tak, že v prípade poškodenia zlyhajú. Ak má auto napríklad pokazené tesnenie hlavy valcov alebo vodnú pumpu, prvým komponentom, ktorý sa pokazí je hadica, a tým sa zabraňuje veľkému poškodeniu motora zadretím piestu. Preto ak sa poškodí hadica, mali by ste nájsť hlavnú príčinu tejto poruchy. V prípade hryzancov alebo obrúsenia je príčina ľahko viditeľná. Kuna môže spôsobiť veľké poškodenie hadíc auta. Nesprávne nastavená hadica sa môže dostať do rotujúceho komponentu, ako napríklad remenice, a spôsobiť tam škodu. Ak sú hadice už porézne, malý rozdiel v tlaku je dostačujúci na ich prasknutie. To sa stáva napríklad ak je chladiaci systém kontaminovaný olejom. Hadice v tomto prípade postupne korodujú zvnútra a môžu nečakane prasknúť. Olej v chladiacej kvapaline indikuje poškodené tesnenie hlavy. Preto by ste mali pravidelne kontrolovať chladiacu kvapalinu. Poškodené palivové potrubia vytvárajú silný zápach vnútri auta a presakujú pod neho kvapky paliva. To vyžaduje okamžité riešenie, pretože nekontrolovaný únik benzínu vedie vždy k vysokému riziku požiaru. Poškodené sacie hadice v posilňovači bŕzd spôsobujú zmenené brzdné správanie alebo spôsobujú, že brzdový pedál sa ťažko stláča.

Ako opraviť systém hadíc

V zásade: Treba vždy vymeniť celú hadicu! Pred mnohými rokmi sa hadica jednoducho odstrihla, opravila a znovu použila. V súčasnosti je to silne odstrašujúce. Hadica, ktorá preteká v jednom bode, môže zajtra pretekať v ďalšom. Každá hadica v motorovom priestore je vlastne veľmi lacným produktom, na ktorom nemusíte šetriť. Pri dnešných cenách už nestojí za to robiť improvizácie a opravy. Hadica vydrží iba tak dlho, ako jej upevňovací materiál. Nemali by ste šetriť na svorkách a držiakoch používaním nevhodných riešení. Tieto diely sú tiež lacnými produktmi a môžu podstatne zlepšiť bezpečnosť Vášho vozidla.

TOP produkty v kategórii: