0

0.00

#

Palivový Systém - autodiely pre všetky značky áut

Vyberte svoje vozidlo

Katalóg s autodielmi pre Palivový Systém prémiovej kvality

Top Palivový Systém autodiely od najlepších výrobcov

  • VALEO

Palivový Systém - Informácia o funkcii, oprave a výmene

Palivový systém má funkciu prenosu benzínu, nafty alebo plynu z nádrže do spaľovacích komôr motora. Neporušený palivový systém je dôležitý nielen pre prevádzku vozidla. Neporušený stav palivového systému je nevyhnutný najmä pre požiarnu ochranu a bezpečnosť vozidla.

Konštrukcia palivového systému

Palivo sa tankuje z externej čerpacej stanice do palivovej nádrže. Pre kvapalné palivá ako benzín alebo nafta sa to vykonáva bez tlaku a pre zemný plyn alebo LPG sa to vykonáva pod veľkým tlakom. V nádrži je plavák alebo tlakový senzor, ktorý je spojený s palivomerom. Z nádrže putuje palivo cez palivové čerpadlo, ktoré vytvára potrebný prívodný tlak v palivovom systéme. Palivové čerpadlo je poháňané elektromotorom, ktorý je zase poháňaný batériou a alternátorom. V dieselových a benzínových motoroch sú palivové potrubia zväčša jednoduché gumené hadice alebo medené vedenia. Zvyčajne vedú palivo do palivového čerpadla, kde je atomizované a vstrekované pomocou kontrolného zariadenia presne v správnom čase a v správnej dávke do spaľovacej komory. Autá jazdiace na plyn majú všetky komponenty, vrátane palivových potrubí, špeciálne vyvinuté pre odolávanie vysokým tlakom, ktoré sú potrebné pre skvapalňovanie plynu. V dieselových a benzínových vozidlách prechádza palivo cez jeden alebo viac filtrov. Keďže kvalita paliva môže byť rôzna, je dôležitá pravidelná výmena týchto filtrov. Neodporúča sa upustiť od týchto filtrov, pretože upchaté vstrekovacie čerpadlo a lepkavé vstrekovače sú drahé na opravu.

Poruchy palivového systému

Detegovať poruchy palivového systému môžete spozorovaním unikajúceho paliva, nepríjemným zápachom v interiéri alebo zlým pohonom motora. Unikajúce palivo je veľmi nebezpečné a škodlivé pre životné prostredie. Je zakázané jazdiť na vozidle, ktorému uniká palivo. Nádrž vozidla je vyrobená buď z ocele alebo plastu. Oceľové nádrže, a najmä tie, ktoré uskladňujú kvapalné palivo ako benzín alebo naftu, sú náchylné ku korózii. Zváranie nádrže sa neodporúča, pretože existuje veľké riziko explózie. Navyše to nezaručuje trvalé riešenie. Záruku trvalého riešenie dáva iba výmena nádrže za novú. Mnoho modelov áut umožňuje výmenu palivovej nádrže vyrobenej z plechu za novú plastovú. Táto výmena sa odporúča, pretože plastová nádrž eliminuje riziko korózie. Palivomer je umiestnený s kvapalným palivom v nádrži. Tieto sa vo väčšine prípadov nedajú opraviť oddelene. Ak by bol palivomer poškodený, budete musieť vymeniť celú palivovú nádrž. Poruchy palivomerov sú však zvyčajne spôsobené uvoľnenými alebo zhrdzavenými kontaktmi alebo chybami v zobrazovacej jednotke. Tieto spoje by sa mali pred výmenou nádrže skontrolovať.
Vedenia sa tiež časom stanú krehkými alebo poréznymi. Benzínové a dieselové vedenia vyrobené z gumy sa dajú odstrániť ich jednoduchým odpojením. Keďže vnútrajšok týchto vedení tiež nie je imúnny voči veku, odporúča sa počas tejto opravy vymeniť aj filtre. Vo väčšine áut je palivové čerpadlo nainštalované priamo na nádrži a dá sa k nemu dostať z kufra. Ak by bolo pokazené, auto jednoducho prestane fungovať. Čerpadlo je poháňané elektromotorom. Preto by ste v prípade poruchy mali najskôr skontrolovať zovňajšok: káble, spínače, relátka, poistky – kompletná elektronika okolo palivového čerpadla môže byť zodpovedná za poruchu a jej oprava je podstatne lacnejšia a rýchlejšia ako oprava samotného čerpadla. Vstrekovacie čerpadlo nemôže opraviť amatér. Ide o extrémne komplexný agregát, ktorý sa skladá z mnohých hriadeľov, piestov, tesnení a mechanizmov. Vstrekovacie čerpadlá sa však dajú objednať lacno ako použitá výbava zo starších áut. Slabinou vstrekovacích čerpadiel sú tesnenia. Môžu sa opotrebovať veľmi rýchlo, ak sa použije nevhodné palivo, ako napríklad bionafta, vo vozidlách, ktoré nie sú kompatibilné.

Nájdite všetko pre palivový systém na stránke AutodielyExpert

Na sklade máme všetko potrebné pre opravu Vášho palivového systému. Napríklad v našom online katalógu nájdete širokú škálu veľmi lacných nádrží. S takýmito cenami sa už viac neoplatí skúšať opravy zváraním, spájkovaním alebo lepením.

TOP produkty v kategórii: