0

0.00

#

Remeňový Pohon - autodiely pre všetky značky áut

Vyberte svoje vozidlo

Katalóg s autodielmi pre Remeňový Pohon prémiovej kvality

Top Remeňový Pohon autodiely od najlepších výrobcov

  • BOSCH

Remeňový Pohon - Informácia o funkcii, oprave a výmene

Hnacie remene sú prenosové prostriedky pre točivé momenty a sú lacné, spoľahlivé a jednoduché na inštaláciu. Kdekoľvek potrebuje rotujúci komponent poháňať ďalší rotujúci komponent, použitie remeňa je nízkonákladovým riešením. Záleží ale na tom, či je potrebné preniesť iba točivý moment, alebo aj rozvod.

Aké hnacie remene majú autá?

Hnací remeň má dve funkcie: Jednou je prenos točivých momentov a druhou, voliteľnou, je prenos rozvodu. Typy remeňov používaných pre prenos točivých momentov sú iba plochý remeň a klinový remeň. Tieto remene môžeme nájsť v alternátore alebo vo vodnej pumpe. Rozvodový remeň sa inštaluje medzi hriadeľ a vačkový hriadeľ a musí byť nastavený veľmi presne.

Čo je hnací remeň?

Hnací remeň sa skladá z troch komponentov: Hnací hriadeľ produkuje silu, ktorá je prenášaná na točivý moment. Samotný remeň je vytvorený z kruhu, ktorý je vyrobený zo zmesi GFK a gumy. Nakoniec majú hnacie remene ďalší hriadeľ, ktoré je spojený do hlavného komponentu.

Kde sú remene vo vozidle umiestnené?

Kompletný pohon vozidla ide z motora. Motor poháňa alternátor pomocou remenice, ktorá zase poskytuje vozidlu všetku elektrinu. V závislosti od dizajnu motora môže byť ďalším remeňom vodná pumpa. Servočerpadlo je ďalším komponentom, ktorý môže byť poháňaný remeňom. Podobne aj posilňovače bŕzd, ktoré sú poháňané remeňom poháňaným podlatkovým čerpadlom. Presné uhol rotácie remenice nie je v týchto pomocných jednotkách vôbec dôležitý. Spravidla je hnací remeň na týchto agregátov ľahko prístupný a jednoduchý na náhradu. Poškodený hnací remeň sa prejavuje hlasným vŕzganím.

Poruchy hnacieho remeňa

Ak sa poruchy dlho ignorujú, remeň sa môže zlomiť a nebude viac poháňať pripojený agregát. V prípade alternátora si najprv nevšimnete nič, okrem svetiel indikátora nabíjania. Po pár kilometroch však Vaše vozidlo zastaví, keďže batéria nie je viac nabitá. Keď zlyhá servočerpadlo, riadiaci mechanizmus a brzdy sa budú zrazu ťažko ovládať. Ak by zastavila vodná pumpa, môže to viesť k rýchlemu prehrievaniu motor a v najhoršom prípade aj neopraviteľnému poškodeniu motora.

Slabé stránky hnacieho remeňa: Rozvodový remeň

Rozvodový remeň poháňa vačkový hriadeľ a sám je poháňaný hriadeľom. Umiestnenie medzi piestmi, ktoré sú spojené s hriadeľom, a ventilmi, ktoré sú ovládané pomocou vačkového hriadeľa, musí byť vždy precízne. Motor s nesprávne nastavenou medzerou buď nefunguje vôbec, alebo sa po pár rotáciách sám zničí. To sa stáva, keď stúpajúci piest narazí na otvorený ventil. Ventil sa ohne a piest je prepichnutý. Vo väčšine prípadov sa oprava neoplatí. Obzvlášť fatálne je, ak sa rozvodový remeň - nazývaný tiež ozubený remeň – roztrhne počas jazdy. To vedie vo väčšine prípadov k okamžitej internej deštrukcii motora. Na rozdiel od klinových remeňov si nevšimnete, keď rozvodový remeň potrebuje náhradu. Preto je jedinou možnosťou predchádzania poruchy motora včasná výmena rozvodového remeňa. Intervaly výmeny sú prikazované podľa najazdených kilometrov a / alebo predpísaného životného cyklu rozvodového remeňa. Ak si napríklad kúpite ojazdené auto bez protokolu o prehliadke, a nie ste si istý dátumom výmeny rozvodového remeňa, odporúča sa ho v rámci predbežného opatrenia vymeniť. Ideálne môžete prejsť veľkou prehliadkou, pri ktorej Vám nahradia aj olej, všetky filtre a zapaľovacie sviečky. Pri výmene rozvodového remeňa by ste mali vždy nahradiť aj všetky pridružené komponenty ako tesnenia, napínacie kladky remeňa a eventuálne aj vodnú pumpu.

Všetky remene z AutodielyExpert

V našom online obchode nájdete všetky remene, ktoré sa inštalujú do auta. Naše výrobky presviedčajú výbornou kvalitou a dostupnou cenou. Katalóg obsahuje všetky rozvodové remene, ktoré sú dostupné v našom sklade. Na stránke autodielyexpert.sk dostanete všetky klinové remene, ktoré Vaše auto potrebuje, za najnižšiu cenu.

TOP produkty v kategórii: