0

0.00

#

Výfukový Systém/Výfukové - autodiely pre všetky značky áut

Vyberte svoje vozidlo

Katalóg s autodielmi pre Výfukový Systém/Výfukové prémiovej kvality

Top Výfukový Systém/Výfukové autodiely od najlepších výrobcov

  • ELRING

Výfukový Systém/Výfukové - Informácia o funkcii, oprave a výmene

Spaliny benzínových a dieselových motorov sú veľmi horúce a tiež aj extrémne toxické. Výfukový systém bol vyvinutý pre správne vypúšťanie týchto plynov. Tieto komponenty však majú viac úloh než iba vypúšťanie spalín. Výfukový systém sa primárne používa na odvádzanie dymu motora tak, aby to nespôsobilo žiadne poškodenie vo vnútornej alebo vonkajšej strane vozidla. Druhá úloha výfukového systému je nemenej dôležitá. Explozívne zvuky, ktoré vznikajú pri bežnom prevádzkovom cykle v motore sú zredukované natoľko, že vytvárajú znesiteľný hluk. Tu môžu výfukové systémy tiež pomôcť tým, že dávajú vozidlu mohutný a osobitý zvuk. Treťou úlohou výfukového systému je čistenie spaľovacích plynov.

Komponenty výfukového systému

Výfukový systém má tri komponenty:

    1. Potrubie sa tiahne priamo z bloku motora do výfukového výpustu. Komponenty sú potrubie, predná rúrka výfuku, ohybné potrubie, stredová rúrka a výfukový výpust. Do potrubia sú integrované rôzne tlmiče. Môže ísť o predný, stredový alebo zadný tlmič. 2. Čistenie výfukových plynov vykonávajú katalyzátor a lambda-sonda. V katalyzátore je toxický plyn oxidu dusíka, ktorý je výsledkom spaľovania, rozložený na neškodné molekuly dusíka a kyslíka. Lambda-sonda meria koncentráciu plynu v horúcom výfukovom plyne a predáva hodnoty do riadiacej jednotky. Toto reguluje dodávanie paliva do motora, aby sa nepoškodil katalyzátor. 3. Súčiastky sa skladajú z rôznych svoriek a tesnení, ktoré sú nevyhnutné pre inštaláciu a prevádzku výfukového systému. Obsahujú koncovky a panely, ktoré môže vylepšiť vzhľad vozidla. Na tieto gumy je vyvíjaný vysoký tlak a sú náchylné k prasklinám. Ak je zistená škoda, mala by sa guma vymeniť.

Bežné poruchy vo výfukovom systéme

Najhorším nepriateľom výfukových systémov je hrdza. Keďže výfukové systémy sú vystavené extrémnym zmenám teploty, je ťažké prechádzať škodám na protikoróznom nátere. Okrem veľmi drahého výfuku z čistej nerezovej ocele je nemožné vyrobiť trvalý, korózii odolný výfukový systém. Jednotlivé komponenty hrdzavejú v rôznych intervaloch. Tlmiče poskytujú veľkú kontaktnú plochu pre hrdzu. V prípade poškodenia je badateľné malé zvýšenie v hluku motora. Tieto komponenty sú bežné nie veľmi drahé, takže náhrada je lacná, rýchla a trvanlivá.
Ohybné potrubie je zvyčajne vyrobené z nerezovej ocele. Pomáha kompenzovať vibrácie z motora a šetrí katalyzátor od nevyhnutej vibrácie. Silné pohyby a zmena chladu a tepla má vysoko deštruktívny efekt na ohybné potrubie. Ak by sa pokazilo, motor bude extrémne hlučný, pretože už nie je prítomný žiadny prvok na zníženie hluku motora. Ohybné potrubia sú tiež veľmi lacné a ľahko sa vymieňajú. Výfukové potrubia sú vyrobené z ťažkej liatiny a zvyčajne vydržia počas životného cyklu auta. Takisto aj stredová rúrka je veľmi trvanlivá. Katalyzátor sa skladá z keramického telesa, ktoré je potiahnuté platinou. Táto platinová vrstva zvyčajne vydrží večnosť. Môže však byť poškodená nevyhnutými vibráciami keramického telesa. Ak nebol poškodený katalyzátor zistený pri emisnom teste, dá sa spozorovať rachotením a rinčaním. V tomto prípade sa odporúča okamžitá výmena: poškodené ale stále prítomné keramické teleso v katalyzátore sa dá predať do zberu. Prázdny kryt je však bezcenný.

Právny rámec

Výfukové systémy sú komponenty týkajúce sa bezpečnosti a majú tiež ekologickú dôležitosť. Poškodené výfukové systémy sú veľmi škodlivé pre životné prostredie, kvôli ich chybnej čistiacej a tlmiacej funkcii. Zámerná jazda s vozidlo, ktoré ma poškodený výfukový systém, je ilegálna a môže byť pokutovaná.

Tipy pre obstaranie výfukového systému

Pre bežné malé a stredné vozidlá sú zvyčajne výfukové systémy veľmi lacné. Na stránke autodielyexpert.sk nájdete zaujímavé akcie. Sotva sa môžete vyhnúť opotrebeniu výfukových systémov. Pravidelná kontrola gumených držiakov, ak sú v poriadku a na mieste, pomáha vyhnúť sa škodlivým napätiam alebo opotrebeniu výfuku. V opačnom prípade je dôležité vymeniť poškodené diely v skorej fáze, aby sa zachovala prevádzková spoľahlivosť vozidla.

TOP produkty v kategórii: