0

0.00

#

Zapaľovanie - autodiely pre všetky značky áut

Vyberte svoje vozidlo

Katalóg s autodielmi pre Zapaľovanie prémiovej kvality

Top Zapaľovanie autodiely od najlepších výrobcov

  • BERU

Zapaľovanie - Informácia o funkcii, oprave a výmene

Zapaľovacia sústava sa používa na roznietenie zmesi paliva a vzduchu v spaľovacej komore. Spúšťa explóziu, ktorá tlačí piest do požadovaného smeru a týmto spôsobom vypúšťa celú silu motora.

Od zapaľovacej sviečky po alternátor

Zapaľovacia sústava je založená na náhlom uvoľnení elektriny s vysokým napätím. Kvalita zapaľovania záleží od sily iskry, jej trvania a jej veľkosti. Čím je iskra silnejšia, tým je spaľovanie zmesi paliva a vzduchu precíznejšie.

Cesta napätia

Elektrinu pre zapaľovaciu sústavu produkuje alternátor. Následne generátory pripevnené na motore poskytnú - v závislosti od vozidla – napätie 3 – 24 voltov. Malé motocykle majú často stále 3 napäťové obvody, zatiaľ čo ťažké nákladné automobily majú 18 – 24 napäťových obvodov. Autá majú zvyčajne 12-voltový systém, ale vzhľadom na zvyšujúci sa počet konzumentov elektriny v nových autách bude onedlho predvolených 18 voltov. Efektívne zapaľovanie však vyžaduje ďaleko viac ako 24 voltov. Preto musí byť napätie vystupňované. To je úlohou zapaľovacej cievky. Zapaľovacia cievka je jednoduchý transformátor, ktorý je pevne pripevnený na karosérii auta. Keď napätie zapaľovania odchádza z transformátora, má desiatky tisíc voltov. Vďaka nízkemu prúdu nie je toto napätie životu nebezpečné. Nie je však príjemné dotknúť sa pracujúceho kábla zapaľovania. Vystupňované napätie prechádza cez prerušovač, ktorý je v moderných autách ovládaný kompletne elektronicky. Staršie vozidlá majú zvyčajne mechanický spínač, ktorý sa už dnes nepoužíva, kvôli jeho náchylnosti k poruchám. Z prerušovača ide napätie do rozdeľovača. Ten vždy nasmeruje napätie zapaľovania do správnej spaľovacej komory. V súčasnosti sa ako veľmi efektívny osvedčil systém ramienka rozdeľovača a zapaľovacie káble pripojené k viečku. Napätie ide z rozdeľovača do kábla zapaľovania, ktorý sa skladá iba z hrubého kábla a vhodných konektorov. Nakoniec prichádza napätie do zapaľovacej sviečky, ktorá je pevne pripevnená k motoru.

Ako detegovať poškodenie zapaľovacej sústavy

V aute s poškodenou zapaľovacou sústavou sa môžu stať dve veci: Buď auto jazdí s turbulenciami, alebo nejazdí vôbec. Ak má auto ťažkosti pri štartovaní alebo ak motor zhasne počas jazdy, príčinou je väčšinou poškodená zapaľovacia sústava. V prvom rade by ste mali skontrolovať, či sú všetky káble na mieste a zapojené. Pre pokračovanie v jazde často stačí zapojiť a odpojiť zapaľovací kábel. Od zapaľovacej sviečky po rozdeľovač sú všetky komponenty lacné spotrebné tovary. Návod na údržbu vozidla určuje intervaly výmeny pre zapaľovacie sviečky. Je užitočné skontrolovať rozdeľovač pri každej výmene sviečky. Pre kontrolu ho musíte odpojiť a pozrieť sa doň. Ak sa na štyroch až ôsmich kontaktoch (vždy presne taký istý počet ako pri valcoch) vytvorili silné spáleniny, mali by ste ich vymeniť. Pre dočasné riešenie môžete kľudne zoškrabať kontakty skrutkovačom. Ak však máte možnosť zakúpiť nové, mali by ste vymeniť veko. Ak by kábel zapaľovania stratil svoju izoláciu, napätie sa viac nedostane do zapaľovacej sviečky. Môžete to zistiť napríklad jazdou vo vozidle v tme a s otvorenou kapotou. Poškodený zapaľovací kábel bude blikať. NIKDY to netestujte v uzavretom priestore (napríklad garáži)!!! Výfukové plyny sú VEĽMI jedovaté a môžu mať za následok smrť behom okamžiku! Radšej počkajte na noc a urobte tento test vonku.
Odporúča sa vždy vymeniť kompletne celý zapaľovací kábel. Ak je aj iba jeden kábel poškodený, napríklad kunami, pri kúpe celej sady zapaľovacích káblov dostanete Vašu zapaľovaciu sústavu do definovaného stavu, na ktorý sa môžete spoľahnúť. Pri výmene zapaľovacích sviečok je veľmi dôležité vybrať presné modely schválené dodávateľom pre Váš model auta. Zapaľovacia sviečka má niekoľko špecifických hodnôt ako: dĺžka vlákna, výhrevnosť a prípustné napätie. Každá z týchto hodnôt musí presne pasovať pre Váš model vozidla, inak riskujete fatálne poškodenie motora. V našom online obchode nájdete všetky komponenty zapaľovacej sústavy pre Vaše auto. Predávame iba overené, vysoko kvalitné produkty, ktoré podporujú dlhú životnosť motora.

TOP produkty v kategórii: