0

0.00

#

Kúrenie /Chladenie - autodiely pre všetky značky áut

Vyberte svoje vozidlo

Katalóg s autodielmi pre Kúrenie /Chladenie prémiovej kvality

Top Kúrenie /Chladenie autodiely od najlepších výrobcov

  • HELLA

Kúrenie /Chladenie - Informácia o funkcii, oprave a výmene

Spaľovacie motory majú relatívne malú účinnosť. Motory premieňajú iba približne 37 – 42% energie, ktorá je výsledkom spaľovania do kinetickej energie. Nanešťastie je viac ako polovica energie z paliva premenená na teplo. To tiež znamená, že musíte udržiavať spaľovanie vždy pod kontrolou, aby sa motor neprehrieval. Aby vytvorené teplo neprišlo kompletne nazmar, používa sa na vykurovanie interiéru. To vyžaduje komplexný systém tepelných vodičov, rúr a čerpadiel.

Chladiaci okruh

Chladiaci okruh vo vozidle chladenom vodou (okrem lodí) je uzavretý systém a skladá sa z piatich rôznych komponentov. Je veľmi citlivý a spozorované poruchy treba ihneď riešiť. Pokazený chladiaci okruh môže viesť k fatálnemu poškodeniu motora.

Expanzná nádrž

Vo väčšine, nie však vo všetkých vozidlách, je chladiaca látka skladovaná v expanznej nádrži. Expanzná nádrž vždy zobrazuje status a stav chladiacej látky. Ak expanzná nádrž chýba, chladiaca látka ide priamo do chladiaceho systému. Poškodené expanzné nádrže môžu mať praskliny. Neustále prasknutá expanzná nádrž môže indikovať väčšiu poruchu, zvyčajne poškodené tesnenie hlavy valcov.

Chladič s vetrákom a senzorom

Chladič sa používa na odvádzanie nadbytočného tepla pomocou vetra. Pozostáva z pletiva vyrobeného z hliníkovej fólie, cez ktoré môže prúdiť vzduch. Pletivo je naplnené sústavou medených rúrok, cez ktoré prúdi chladiaca látka. Pre spoľahlivé odvádzanie tepla z chladiaceho okruhu v pohotovostnom režime a počas vysokých vonkajších teplôt, nainštalovali výrobcovia na radiátor dodatočný vetrák. Ten je poháňaný elektromotorom alebo priamo motorom. Znakom poškodeného radiátora je permanentné prehrievanie motora. Radiátor by sa mal vymeniť, ak je chladič tak zhrdzavený, že chladiace rebrá začnú opadávať. To isté platí pre vetrák.

Systém hadíc v motore

Samotný motor má systém hadíc, cez ktorý prúdi chladiaci prostriedok. Motor má rozdelený chladiaci systém na "malý" a "veľký" chladiaci okruh. "Malý" chladiaci okruh sa aktivuje ihneď po štarte studeného motora a udržiava vodu v motore. Tá sa čo najrýchlejšie zohrieva a privádza tak motor do požadovanej prevádzkovej teploty. Motor potrebuje túto teplotu aby zaistil, že všetky komponenty sa rozpínajú požadovaným štýlom. Toto je napríklad veľmi dôležité pre ventily, pretože ich to správne umiestni a zabraňuje predčasnému opotrebeniu. Chladiaci okruh je regulovaný termostatom. V ňom je tiež jednoduchý ventil, ktorý sa otvorí po dosiahnutí určitej teploty chladiaceho prostriedku a ktorý aktivuje hlavný chladiaci okruh. Ak sa motor dostatočne nezohrieva, väčšinou je príčinou termostat. Tento lacný komponent sa vymieňa jednoducho.

Vodná pumpa

Vodná pumpa je poháňaná priamo motorom. V mnohých motoroch slúži aj na upevnenie rozvodového remeňa. Je umiestnená prístupne na vonkajšej stene motora a musí sa pravidelne vymieňať, zvyčajne v rovnakom čase ako rozvodový remeň. Poruchy vodnej pumpy sa prejavujú ako úniky a vŕzganie.

Výmenník tepla s vetracím systémom a ventilátorom

Výmenník tepla je radiátor motora, ale menší. Je to vlastne komponent, ktorý je zodpovedný za vykurovanie interiéru. Výmenník tepla je umiestnený na stene medzi motorovým priestorom a priestorom pre nohy vodiča a cez vetrací systém je spojený s interiérom auta. Množstvo vzduchu prúdiaceho cez výmenník tepla je regulované ventilátorom, ktorý sa dá ovládať na prístrojovej doske. Ak vykurovanie nie je viac uspokojivé, môžete mať podozrenie na poruchu. Ďalším veľmi významným znakom poruchy výmenníka tepla je silná deformácia na vnútornej strane čelného skla. Keďže výmenník tepla je spojený s chladiacim systémom motora, strata vody je pre motor veľmi nebezpečná. Samotný výmenník tepla je veľmi lacný pre všetky vozidlá. Na druhej strane, jeho náhrada je veľmi komplikovaná, pretože je potrebné odstrániť celú prístrojovú dosku a vo väčšine áut aj volant.

Lacné náhradné diely v top kvalite

Náš online obchod Vám poskytuje všetky náhradné diely potrebné pre opravu vykurovacieho/chladiaceho systému a ešte oveľa viac. Hľadajte špeciálne ponuky a zľavy!

TOP produkty v kategórii: